Spływy kajakowe

O zaletach spływów kajakowych nie trzeba nikogo przekonywać. Czas spędzony na rzece, zwłaszcza rodzinnie, czy w gronie przyjaciół jest doskonałą odskocznią od codzienności i przeżycia zupełnie nowych doświadczeń. Pływanie kajakiem to świetny relaks, odpoczynek, integracja wśród pięknego krajobrazu. To również doskonały trening. Przy przemieszczaniu się pracują wszystkie partie mięśni, szczególnie są zaangażowane mięśnie ramion (triceps, biceps), najszersze mięśnie grzbietu, klatki piersiowej i korpusu. Idealny ze względu na wiek, siłę fizyczną, czy wiedzę techniczną.

Prowadzimy kompleksową obsługę spływów kajakowych. Zawozimy sprzęt  i akcesoria kajakowe wraz z uczestnikami na miejsce startu, a także odbieramy po zakończeniu z miejsca docelowego. Służymy radami i pomocą w doborze tras oraz przedstawiamy szczegółowy kosztorys. Dla uczestników posiadamy bezpłatne mapy i przewodniki kajakowe. Poniżej znajdziecie Państwo wszelkie niezbędne informacje, które będą pomocne w podjęciu decyzji.

 

MAPA TURYSTYCZNA I SZLAK KAJAKOWY

 

              

 

<< Cennik organizacji spływów kajakowych >>

 

 

ZASADY - "VADEMEKUM KAJAKARZA"

 

Wypożyczając sprzęt jesteśmy odpowiedzialni za to, co dzieje się podczas spływu, odpowiadasz za sprzęt i za uczestników, dlatego warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa – przypomnimy te najważniejsze:

  1. PLANUJ – dowiedz się jak najwięcej o trasie, którą chcesz przepłynąć i zaplanuj wszystkie etapy spływu, długość trasy, noclegi, weź pod uwagę czy w razie załamania pogody lub innych nieprzewidzianych przygód masz do dyspozycji inny bliższy biwak lub czy możesz skorzystać z usług wypożyczalni aby np. przewieść sprzęt.
  2. INFORMUJ – poinformuj uczestników spływu co należy zabrać na spływ, zapoznaj ich z harmonogramem spływu, opisz poszczególne etapy spływu, zapoznaj z zasadami bezpieczeństwa i regulaminem spływu i wypożyczalni – pamiętaj, że to Ty odpowiadasz za sprzęt i ludzi biorący udział w spływie.
  3. MIERZ SIŁY NA ZAMIARY – przy planowaniu trasy uwzględnij poziom zaawansowania wszystkich uczestników, dopasuj tempo płynięcia do najsłabszego uczestnika.
  4. BAGAŻ – rozłóż go równomiernie w kajaku, zabezpiecz, najlepiej w hermetyczne worki- lepiej zabrać kilka mniejszych pakunków niż jeden duży; dodatkowo można przymocować bagaż do kajaka, nie odpłynie podczas wywrotki.
  5. PRZEBRANIE – nie zapomnij nawet na jednodniowym spływie o przebraniu spakowanym w worek hermetyczny. Może się przydać przy załamaniu pogody.
  6. PŁYŃ W SZYKU – czyli spływ otwiera osoba doświadczona i znająca trasę – SZLAKOWY, za nią kolejna „doświadczona osada” – potem płyną osoby najmniej doświadczone (do nich dostosowane jest tempo), jeżeli to możliwe to przedziel niedoświadczonych kajakarzy jeszcze jedną osadą doświadczonych, na końcu-  powinna płynąć osoba doświadczona.
  7. NIE WOLNO – wstawać, lub siadać na burtach kajaka, kołysać się na boki lub odpychać wiosłami inne kajaki. Grozi to wywrotką, zniszczeniem sprzętu, w najgorszym wypadku utonięciem!
  8. OTWARTE AKWENY – (duże jeziora, rozlewiska, itp.) stwarzają zagrożenie przy złych warunkach pogodowych, staraj się wtedy płynąć blisko brzegu.
  9. KAMIZELKA ASEKURACYJNA – nie służy do siedzenia, przestrzegaj i pilnuj uczestników aby mieli ją założoną; za nie założoną kamizelkę można dostać mandat, a w razie wypadku pierwsze słowa prokuratora będą: – gdzie była kamizelka?Pamiętaj również, że pomimo umiejętności pływania w razie wywrotki, która zawsze jest szokiem dla organizmu, towarzyszyć ci będą dodatkowe ograniczenia: buty i ubranie ograniczają Twoje ruchy, a po nasiąknięciu działają jak „kamień u szyi”, szybki nurt rzeki nawet na płytkiej wodzie utrudnia złapanie równowagi, fala na jeziorze nie pozwala nam myśleć o niczym innym jak o złapaniu powietrza, a co dopiero o utrzymaniu się na powierzchni nie mówiąc już o ratowaniu innych, różnica temperatur jest zawsze szokiem dla organizmu, łatwo wtedy o skurcz mięśni. Kamizelka może nam uratować życie. Dostarczenie kamizelek jest obowiązkiem wypożyczalni kajaków.
  10. KABINA – czyli wywrotka, zdarza się najlepszym, Zawsze licz się z możliwością wywrotki kajaka, kiedy tak się stanie NIE odwracamy wywróconego kajaka! Jest to podstawowa zasada. W momencie wywrotki w kajaku znajduje się dużo powietrza, które jest wpychane przez wodę do wnętrza kajaka i które stanowi znakomitą poduszkę wypornościową, dzięki której kajak unosi się na wodzie. Po wywrotce należy złapać kajak za dziób lub rufę tak żeby nie wypuścić powietrza i starać się dopłynąć do brzegu holując kajak. Dopiero tam odwracamy kajak i wylewamy wodę. Zasada ta ma jeszcze jeden duży plus – w momencie gdy kajak jest do góry dnem powietrze wciska wasze rzeczy pod burty kajaka – jeśli obrócicie kajak na wodzie Wasze rzeczy dużo łatwiej popłyną w siną dal… 80% wywrotek jest w czasie złego wsiadania i wysiadania z kajaka . Kajaki nie pływają po lądzie, spuść sprzęt na wodę zanim do niego wsiądziesz.
  11. SAMOTNIE –  nigdy nie pływaj samotnie, zawsze powinien być koło Ciebie ktoś, kto pomoże Ci w razie wypadku.
  12. W NOCY – nigdy nie pływaj w nocy, udzielenie pomocy w ciemności jest bardzo trudne.
  13. ALKOHOL – nie rozgrzewa, a powoduje utratę ciepła i spowalnia reakcję, dlatego nigdy nie wsiadaj do kajaka po spożyciu alkoholu lub środków odurzających i nie pij podczas spływu.
  14. PIERWSZA POMOC – miej na spływie apteczkę i naucz się udzielać pierwszej pomocy.
  15. UCZ SIĘ– staraj się rozwijać swoje umiejętności i wiedzę. Im więcej wiesz, tym większe jest Twoje i innych bezpieczeństwo. Pomagaj innym, mniej doświadczonym kajakarzom, dziel się wiedzą.

 

© 2023 OSiR Przechlewo  IDesigned by PrintVisionIPowered by Quick.CMS